خبرگذاری گان گان

افزایش آمار ازدواج و طلاق در خراسان رضوی - خبرگزاری گاناگان

ازدواج و طلاقدر سال گذشته خراسان رضوی با ثبت ۵۱ هزار و ۹۶۲ ازدواج جایگاه دوم کشور را به خود اختصاص داد. همچنین در این مدت ۱۹ هزار و ۵۵۸ طلاق در سامانه به ثبت رسیده است که نسبت به سال قبل به ترتیب ۵.۲ و ۳.۹ درصد افزایش داشته است .

به گزارش ایسنا به نقل از  روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد واملاک خراسان رضوی در سال گذشته این اداره با ۳۷ واحد ثبتی، ۵۳۲ دفترخانه اسناد رسمی، ۲۱۳ دفترخانه ازدواج، طلاق و با وجود محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا با کاهش زمان انتظار دریافت خدمات و هزینه‌های وارده به مراجعه‌کنندگان، میزان رضایت‌مندی ارباب رجوع از عملکرد را ارتقا داده است.

بنا براین گزارش در سال ۹۹ اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی تعداد ۲۵۹ هزار و ۸۳۳ سند مالکیت برای اراضی و املاک اشخاص حقیقی و حقوقی در سطح استان صادر نمود که نسبت به سال گذشته میزان ۱۰.۵درصد افزایش داشته است.

افزایش ۴۴.۹ درصدی صدور اسناد مالکیت روستایی

همچنین در این مدت با صدور ۹ هزار و ۳۱۸ سند مالکیت برای خانه‌های روستایی شاهد افزایش ۴۴.۹ درصدی صدور اسناد مالکیت روستایی توسط واحدهای ثبت اسناد و املاک تابع استان بوده‌ایم. تاکنون از ۱۰۰ هزار و ۲۸۴ پرونده تشکیل شده که در اجرای قانون‌الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن برای ۸۴ هزارو ۵۳۰ پرونده رای هیات‌ها صادر و منجر به صدور ۸۱ هزار و ۳۵۶ برگ سند مالکیت شده است.

۳۴.۶ درصد افزایش اسناد مالکیت به نام اوقاف و امور خیریه

این گزارش از افزایش تثبیت و صدور اسناد مالکیت به نام اوقاف و امور خیریه استان خبر می‌دهد. به‌طوری که در سال قبل در مجموع ۲ هزار و ۷۹۱ سند مالکیت وقفی در استان خراسان رضوی صادر شده که رشد ۳۴.۶ درصدی نسبت به سال ۹۸ را نشان می‌دهد.

شایان ذکر است در بخش صدور اسناد مالکیت اراضی دولتی نیز با ۱۱۳.۷ درصد رشد شاهد تثبیت و صدور سند مالکیت ۵ هزار و ۳۲۱ مورد از املاک دولتی هستیم. صدور اسناد اراضی ملی و مراتع نیز در سال گذشته با ۳۱۷۹ سند مالکیت افزایش ۹۰۹.۲ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ داشته است .

افزایش ۸.۲ درصدی ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول 

بررسی آمارها بیانگر افزایش ۸.۲ درصدی ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول و کاهش ۲.۹ درصدی ثبت رسمی معاملات اموال منقول در استان در سال گذشته است که در این مدت ۹۹ هزار و ۱۳۰ مورد از معاملات اموال غیر منقول و ۲۹۳ هزار و ۷۹۷ مورد از معاملات اموال منقول و نیز ۶۴۵ هزار ۱۲۳ مورد وکالت در ۵۳۲ دفتر خانه اسناد رسمی فعال استان به ثبت رسیده است .

همچنین با تلاش واحدهای ثبتی استان و ادارات اجرای اسناد رسمی بیش از ۳۶۱ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال نیم عشر دولتی وصول و به حساب درآمدهای عمومی دولت واریز شده است. ۱۵ هزار و ۴۹۹  میلیارد و ۹۶ میلیون ریال مطالبات بانک‌های دولتی و موسسات مالی و اعتباری خصوصی استان توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی وصول شده است. از این مبلغ۷ هزار و ۱۶۱ میلیارد و ۷۲۵ میلیون ریال مطالبات معوقه بانک‌های دولتی و ۸ هزار و ۳۳۷ میلیارد ۳۷۱ میلیون ریال مطالبات معوقه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری خصوصی استان توسط بوده‌ است.

در بخش ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری نیز که به عنوان پایگاه‌های اقتصادی و مولد استان هستند و با ارائه خدمات مکانیزه و الکترونیکی سعی بر کاهش موانع در مسیر چرخه اقتصادی استان داشته‌اند، در سال قبل تعداد ۵ هزار و ۸۸۹ شرکت تجاری، موسسه و ۲۳۴ شرکت تعاونی به ترتیب با ۱۰.۳درصد رشد و ۱۵.۲  درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ثبت رسیده است.

انحلال ۵۰۳ شرکت تجاری، ۴۴۸ تعاونی و ۲۹ موسسه غیرتجاری

همچنین در سال گذشته در سطح استان ۵۰۳ شرکت تجاری، ۴۴۸ تعاونی و ۲۹ موسسه غیرتجاری منحل شده است. در این مدت تغییرات ۲۶ هزار و ۳۱۵ شرکت ثبت و  ۷۵۸ اظهارنامه کارت بازرگانی صادر شده است.

انجام عملیات بازداشت، رفع بازداشت، ممنوعالخروجی و رفع آن نیز بخش دیگری از خدمات ارائه شده ثبت اسناد و املاک در سال گذشته بوده است که شامل بازداشت ۳۹ هزار و ۳۳۹ مورد ملک با ۳.۱ درصد کاهش و رفع بازداشت از ۳۳ هزار و ۱۶۱ ملک با کاهش ۳ درصدی بوده‌ایم. در همین مدت برای ۱۴ هزار ۸۲۲ نفر حکم ممنوع الخروجی و برای ۱۵ هزار و ۴۶۷ نفر نیز رفع ممنوع الخروجی به صورت مکانیزه صادر شده است .

ترغیب به ازدواج آسان و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت انجام این فریضه الهی در ایام کرونا موجب رونق ازدواج‌های استان در سال گذشته شد. در سال گذشته خراسان رضوی با ثبت ۵۱ هزار و۹۶۲ واقعه ازدواج جایگاه دوم کشور را به خود اختصاص داد. همچنین در این مدت ۱۹ هزار و ۵۵۸ واقعه طلاق در سامانه به ثبت رسیده است که نسبت به سال گذشته به ترتیب ۵.۲ و ۳.۹ درصد افزایش داشته است .

در این گزارش گفته شده است که ۸.۲ درصد کل پرونده های اجرای اسناد رسمی کشور در سال ۹۹ شامل ۲۱ هزار و ۸۷۸ پرونده در شعب اجرا استان خراسان رضوی تشکیل شده است که پس از تهران بیشترین تعداد پرونده تشکیلی درکشور است. همچنین از این میزان ۱۷ هزار و ۲۶۷ پرونده در خصوص مهریه، ۹۰۸ پرونده مرتبط با اسناد رهنی و ۳ هزار و ۷۰۳ پرونده دیگر نیز بنا به درخواست متقاضیان در زمینه‌های دیگر از جمله چک، اسناد شرطی و …. تشکیل نموده است.

با تلاش شعب مهریه اجرای اسناد رسمی استان در سال گذشته ۲۰ هزار و ۱۳۶ پرونده مهریه مختومه شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ رشد ۵۴۵.۵ درصد را نشان می‌دهد. همچنین در این مدت  مجموع ۴۰ هزار و ۶۸۴ پرونده درسه بخش مهریه، اسناد ذمه، اسناد رهنی و سایر پرونده‌ها مختومه شدکه این میزان نیز ۵۶۴ درصد افزایش داشته است.

گفتنی است استان خراسان رضوی در سال گذشته در راستای تکمیل طرح کاداستر کشور با تسریع در صدور اسناد مالکیت قدیمی به حدنگار موفق به کسب رتبه برتر کشور در میانگین زمان تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگ شده است. همچنین با تلاش‌های انجام شده و به منظور ایجاد شرایط مناسب خدمت‌رسانی به مراجعین موفق به جذب بیشترین اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بین ادارات کل ثبت اسناد واملاک کشور شده است.

بازدید : - بار دسته بندی : اجتماعی تاريخ : 17 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.