خبرگذاری گان گان

ماسال؛ جغرافیای ییلاقی و تابستانی گیلان - خبرگزاری گاناگان

نیاز داریم به زیستن در جایی سبز، بر بلندای کوه، انتهای جاده‌ای پرپیچ و خم که به کلبه‌ای چوبی منتهی می‌شود. نیاز داریم گاهی ماشینی شهری خودمان را در یک کوله جا دهیم و به دل جاده بسپاریم. راستی اگر سفر نبود روح خسته‌ی ما به کدام سو پناه می‌برد؟ حالا که مهمان ناخوانده‌ای به جهان قدم گذاشته و قرنطینه را برایمان سوغات آورده چطور می‌توان فکر سفر را از ذهن بیرون کرد؟ تصاویر، ویدئوها و قصه‌های صوتی و متنی هر شهر و دیاری ما را به جایی می‌برد که برای دقایقی یا حتی ساعتی عطر و بوی سفر را به خودمان بگیریم و به امید فردایی در جاده، ریل قطار یا فراز ابرها امروز را بگذرانیم.

ماسال؛ جغرافیای ییلاقی و تابستانی گیلان

اگر طیاره یا همان هواپیمای خودمان، ما را بر فراز ابرها بکشاند بی‌شک می‌توان جایی را در آن‌جا متصور شد که پنجره‌ای گشوده می‌شود. اما این بار در کلبه‌ای چوبی میان ییلاقات سرزمینی که هر مختصات آن به گونه‌ی عجیبی چشمان ما را شگفت‌زده می‌کند. بیایید با هم در مراتع سبز ماسال قدم بزنیم و از دیدنی‌های آن بخوانیم تا شاید دلمان آرام بگیرد از بی‌سفری!

پیاده‌روی در مراتع سبز سرزمین بچه‌های آلپ

ماسال؛ جغرافیای ییلاقی و تابستانی گیلان

در دوران کودکی وقتی به تماشای کارتن بچه‌های آلپ می‌نشستم، دلم می‌خواست جایی میان آن‌ها داشتم و در طبیعت زیبای دامنه‌های آلپ با شیطنتی کودکانه می‌دویدم! سال‌ها از آن روزها می‌گذرد اما تصویر کودکانه من دست از تصوراتم برنمی‌دارد. جایی خواندم کوه‌های آلپ با آن خانه‌های فانتزی را می‌توان جایی در شمال ایران پیدا کرد، باورم نمی‌شد رویای سبز من نزدیک‌تر از همیشه کنارم بود! ماسال؛ ییلاق سبز گیلان می‌توانست دست مرا در دست تصوراتم بگذارد، پس دیگر جایی برای تعلل باقی نمی‌ماند، باید راهی جاده شد…

ماسال کجاست؟

کوله بار سفر ببندیم و به سمت گیلان حرکت کنیم. از جایی در دل پایتخت که راهی شویم ۶ ساعتی تا رشت در مسیر خواهیم بود. درختان سبز و مزارع برنج و چای هوش از سر آدم می‌برد. ماشین را همین کنار جاده پارک می‌کنیم تا از نم و رطوبت هوای شمال نفس بکشیم. باورم نمی‌شود چیزی به ماسال نمانده، از صومعه سرا تا ماسال حدود ۶۰ کیلومتر فاصله است و بعد وصال رویای کودکی.

از پیچ و خم جاده ییلاق بالا می‌رویم و ابرها هر لحظه نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. یکی از اهالی روستا در گوشم گفت: اقیانوس ابر را می‌بینی؟ خیلی خوش شانسی! راست می‌گفت بخت با ما یار بود که در همان ساعت‌های اولیه ابرها به استقبالمان آمده بودند.

تجربه زندگی بومی در کلبه‌های چوبی ماسال

ماسال؛ جغرافیای ییلاقی و تابستانی گیلان

هیجان سفر به ماسال و ییلاقات آن ما را از اجاره اقامتگاه غافل نکرد. سری به سایت اجاره روزانه ویلا و سوئیت هومسا که سامانه رزرو آنلاین اقامتگاست، زدیم و برای اجاره روزانه کلبه در ماسال به دسته بندی انواع اقامتگاه‌ها رجوع کردیم. با اعمال فیلتر ماسال کلی کلبه‌های جذاب برای ما ظاهر شد که یکی از آنها را برای اقامت رزرو کردیم. خوب طبیعی بود که دلم بخواهد در کلبه‌ای چوبی و بومی بمانم تا به رویای خودم جامه‌ی عمل بپوشانم اما خیلی از کسانی که به این دیار سفر می‌کنند، ترجیح می‌دهند با اجاره روزانه ویلا در ماسال رفاه بیشتری را تجربه کنند و چند ساعتی از روز را به گشت‌و‌گذار در مراتع و جنگل‌های ماسال اختصاص دهند.

از کلبه‌ها دور نشویم، تصور کن صبح با صدای گله از خواب بیدار می‌شوی، پنجره را باز می‌کنی و تا چشم می‌بیند جنگل‌های انبوه است که زیبایی خودش را بر روی کوه‌های البرز به رخ می‌کشد. همان جا صبحانه محلی را نوش جان می‌کنی و با طراوت هوا همراه می‌شوی تا موسیقی دلخواهت را بشنوی و شروع به قدم زدن کنی!

چه زمانی به ماسال سفر باید کرد؟

اگر اهل سفر هستید و چهار فصل سال دل به جاده می‌زنید و سختی‌های آن را به جان می‌خرید پس دست دست نکنید اما فراموش نکنید ماسال در زمستان مسیری نیست که بتوان به همین راحتی از مخاطرات آن گذشت. به همین خاطر شاید بهتر باشد طلایی‌ترین زمان ممکن یعنی از اواخر اردیبهشت تا شهریور به ماسال سفر کرد و پاییز را برای ماجراجویی بیشتر طبیعت‌گردان گذاشت. در اینصورت بهترین آب و هوای سرزمین کوه‌های آلپ ایران را تجربه می‌کنید.

کلام آخر

ماسال ییلاقی در ارتفاعات گیلان، تصویری رویایی از طبیعت سبز نشانمان می‎‌دهد. مقصدی که دهه‌های اخیر یکی از مقاصد گردشگری شده و دل اهالی سفر را به سوی خودش کشانده. در این مسیر کافیست دل به جاده بسپارید و چشمانتان را به روی زیبایی‌های وصف‌ناپذیر آن بگشایید.

بازدید : - بار دسته بندی : سفر و تفریح تاريخ : 15 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها